10 کاربرد اساسی تیرآهن در ساختمان

 بدون شک یکی از محصولات مهم و کلیدی در ساختمان سازی تیرآهن است که نقش اساسی ایفا می کند.

 

این محصول که یکی از فرآورده های مهم حاصل از فلز آهن است کاربرد های زیادی دارد و میزان قابل توجهی از این کاربردی بودن در زمینه صنعت ساختمان سازی است. آن چه که برای بسیاری از خریداران مهم است قیمت تیرآهن می باشد. برای بیشتر مصرف کنندگان مهم است که تا آن جا که می توانند هزینه ساخت و ساز و مصالح خود را کمتر کنند که هم صرفه جویی شود و هم سود بیشتری نصیب‌شان شود. اما باید به این نکته توجه کرد که قیمت به وزن تیرآهن وابسته است و برای این که بتوانید وزن محصول خود را محاسبه کنید می توانید از دقیق ترین و بهترین راهنما یعنی جدول اشتال تیرآهن کمک بگیرید و یادتان باشد که هر چه وزن بیشتر باشد قیمت محصول نیز بیشتر می شود چنان چه قیمت تیرآهن هاش از سایر موارد بیشتر است.
کارخانجات متعددی در ایران این محصول را تولید می کنند از جمله آن ها می توان نورد آریان فولاد ، فولاد ناب تبریز ، شاهین بناب ، جهان فولاد غرب و … را نام برد. اما معروف ترین تولید کننده این محصول در ایران ذوب آهن است. انواع تیرآهن های ذوب آهن اصفهان شامل 12 ، 14 ، 16 ، 18 ، 20 ، 22 ، 24 ، 27 و 30 است و در بازار عرضه می شود.
به طور کلی وظیفه اصلی تیرآهن حمل فشار های تنشی و خمشی وارد بر ساختمان است. در این مطلب از دیگر کاربرد های تیر آهن می نویسیم.

 

اسکلت سازه فولادی


ساختمان شما برای استحکام و اسکلت بندی مقاوم به تیرآهن نیاز دارد این تیرآهن ها در چهار نوع متفاوت و با چهار استاندارد در بازار موجود هستند. تیرآهن اروپایی ، تیر آهن بال پهن یا هاش ، تیر آهن نیم پهن و لانه زنبوری انوع این محصول به حساب می آیند. با توجه به نقشه ، طراحی و محاسبات طراح ساختمان ، نوع تیرآهن را می توان مشخص کرد و از آن استفاده کرد.

کفی ستون


از این محصول می توان به عنوان صفحات کفی ستونی و صفحات فولادی با ضخامت های مختلف استفاده کرد. حسن استفاده از این محصول امکان دریل کاری و ایجاد سوراخ یا مشعل کاری برای برشکاری و اتصال پیچ است. این کفی ها برای اتصال نبشی به ستون ها بسیار مفید عمل می کنند و به خاطر قابلیت برش و جوش و پیچ کاری می توانند مانند یک بستر عمل کنند که نبشی و ستون را به خوبی حفظ کنند و از آن سو تمام بار را تحمل کنند.

ستون ها


اگر تیرآهن با بال های پهن یا همان هاش را با مقطع تقریبا مربع شکل داشته باشیم می توانیم به عنوان ستون به ویژه ستون های قطر بزرگ استفاده کنیم. ویژگی مثبت این محصول آن است که اگر ساختمان بیش از یک طبقه باشد می توان از تیرآهن به عنوان ستون یکپارچه استفاده کرد ، به طوری که طول ستون باید در حدی باشد که از سقف طبقه بالا بیرون زده باشد تا ستون طبقه بعدی را به آن متصل کنند.

تیرهای اصلی – شاه تیراعضای افقی سازه فولادی به تیر معروف است. این محصول بر روی ستون ها و با کمک پلیت ها به یکدیگر متصل می شوند. علاوه بر آن این محصول می تواند به عنوان شاه تیر به ستون ها متصل شود که با استفاده از نبشی یک طرف آن در طول بال تیرآهن و طرف دیگر به ستون متصل می شود. این نحو اتصال به صورت شاه تیر معروف است که تیرک های میانه هر طبقه را نگه می دارد.

تیرک های میانی


تیرک ها از شاه تیر ها و ستون ها کوچک تر هستند این محصول را به عنوان تیرآهن کوچک نیز می شناسند و معمولا به عنوان اعضای میانجی یا ستون متصل می شود. تیرک ها به اندازه شاه تیر ها مهم نیستند اما از آن جایی که تیرآهن در تحمل وزن ساختمان بسیار مهم است این تیرک ها در بالا و پایین تیر ها و تیرآهن ها قرار می گیرند و به نحوی در هم قفل می شوند که بتوانند فشار و نیروهای زیادی را دریافت و تحمل نمایند. این تیرک ها کمک می کنند که بارها به شاه تیر ها و شاه تیر ها به ستون ها انتقال داده شود تا نیرو به صورت عمودی منتقل شود.

تیرهای باریک کرومیت


این تیر ها از تیرک ها باریک تر هستند اما طول آن ها بلند تر است به همین خاطر به تیر باریک معروف شده اند. تیرک های کرومیت یک سطح نشیمن گاه دارند که بر روی تیر اصلی جا می روند و محکم می شوند.

تیرآهن خرپا


از این محصول در ساخت خرپا نیز استفاده می کنند و تیرهای تراس را به مانند خرپا در کنار هم قرار می دهند تا در ساخت سقف سوله ، انبار و … استفاده کنند. تیرآهن های تراس برخلاف تیرهای باریک کرومیت هستند و با هر سیستم سقفی سازگارند و به همین خاطر بسیار متنوع تر هستند.

کلیدواژه : آهنتیرآهن
mweb_ahan
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
  • سلام، این یک دیدگاه است.
    برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
    تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *